Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Article Retro Paris 2013

Bugatti 57 1936 kar. Ventoux  „Vášeň pro auto i moto“ je ústředním heslem již etablované výstavy nejen historických automobilů – Retro Paris, která se konala letos ve dnech 6. až 10. února na výstavišti Expo u Versaillské brány v Paříži. Letos, v rámci již 38. ročníku této výstavy, se presentovalo více jak 100 klubů a asociací a čtyři sta vystavovatelů s celkem pěti stovkami automobilů!
Náplň letošního ročníku výstavy byla skutečně bohatá a navíc nabídla návštěvníkům i velmi neobvyklé náhledy do světa mobility, a to nejen té pozemní, tedy silniční. Dalším souhrnným mottem výstavy bylo představení historie mobility na kolejích, silnicích, souši i vodě a rovněž ve vzduchu. Unikátem ilustrujícím mobilitu na kolejích byla například první francouzská lokomotiva „Marc Seguin“, mobilitu ve vzduchu zastupoval skvěle restaurovaný letoun Morane typu H, zajišťující kdysi letecké spojení hlavního města se středozemím anebo tematická výstava silničních strojů poháněných motorem i vrtulí, jakým byl například výrobek „Hélica“ z roku 1913, hybrid automobilu a letadla.

Ale nejvíce návštěvníky poutaly tematické výstavy automobilů. Zde můžeme vyjmenovat alespoň výstavku historie sportovních vozů BMW, padesátiletou historii modelu Porsche 911, švýcarský prodejce Lukas Huni AG předvedl dobovou stylizaci uvedení a prodeje vozů Citroen DS tak, jak probíhala v roce 1955, holandské muzeum Louwman přivezlo vynikající kolekci známých i neobvyklých automobilů ze svých sbírek, mezi nimi zcela jedinečný automobil Benz účastnící se závodu prince Jindřicha z roku 1910, přičemž ještě další exemplář takového účastníka uvedeného závodu byl k vidění i ve vedlejší expozici Mercedes-Benz, čímž návštěvníci dostali zcela mimořádnou příležitost porovnat oba stroje zúčastněné na tomto závodě. Tento závod vypsaný pro čtyřsedadlové tourery v roce 1910 zahrnoval trať o celkové délce 1900 km na území Německa a částečně i Francie, účastnilo se ho celkem 10 vozů Benz. Obě muzea měla takový exemplář ve své sbírce, práce na renovacích probíhaly proto koordinovaně a pod vedením Muzea Louwman, neboť část archívních materiálů muzea Mercedes přišla během druhé světové války ke ztracení. Tyto vozy dosáhly rychlosti až 130 km za hodinu, což – při stavu tehdejších cest – je jistě úctyhodné!

Sběratel Germain Lambert ve spolupráci s francouzským ministerstvem kultury a společností Motul vystavoval čtyři zcela mimořádné vozy ze své sbírky, které se takto ukázaly širší veřejnosti zcela poprvé. Lahůdkou byla expozice vozu Bugatti Typ 59 u příležitosti 80ti-letého výročí tohoto unikátního vozu, vyrobeného pouze v pěti exemplářích!

Místní značka Citroen byla zastoupena kolekcí 17 kabrioletů anebo otvíratelných vozů v rámci Citroen Heritage, na níž spolupracovalo 15 sběratelských klubů. Raritou byl skutečně vzácný kabriolet Citroen Traction Avant 15-6, od něhož se dochovaly do dneška jen tři vozy. Nechyběl ani výrobce Renault, který připravil expozici 15 vozů, které nejsou obvykle vidět – jednalo se i o různé jedno či více účelové modifikace.

Srdce návštěvníků z našich zemí jistě zaplesalo nad oborou výstavou Škoda, prezentující závodní vůz Škoda 130RS z roku 1973, který zde dosud vystavován nebyl, dále Škoda formule 3 Racing z roku 1964 anebo prototyp vozu Škoda 720 z roku 1972. Je vždy velmi dobré, pokud se náš rozvinutý automobilový průmysl a um předcházejících generací může presentovat, zvláště při tak významné události.

Nelze samozřejmě uvést všechny vystavované objekty jednotlivě, lze ale říci, že tato výstava nabývá na prestiži rok od roku, jak sami můžeme z několika posledních ročníků hodnotit. Zvětšuje se vždy množství vystavovaných exponátů, hlavně automobilů. Je pochopitelné, že hlavní důraz je kladen na francouzské značky, výrobce a sběratele, ale toto fórum se stává příležitostí pro skutečně decentní výstavy špičkových, méně známých, ale i obvyklejších motoristických veteránů. Rovněž lze zmínit širokou nabídku doplňujícího sortimentu, ať jde o náhradní díly, dobové doplňky, literaturu, vybavení a podobně. Pro nás je tato nabídka o to zajímavější, že mnoho památek na počátky francouzské auto-mobility neznáme či nejsou v našich kruzích tolik frekventovány.
V rámci uvedené výstavy se konala rovněž dražba automobilových veteránů organizovaná společností ArtCurial Motorcars, která nabídla 402 dražebních položek, zejména veterány z meziválečného období, ale i youngtimery a motocykly padesátých až osmdesátých let. Zde se rozhoduje o skutečné ceně vozidel, méně obvyklé typy dosahují zpravidla vždy lepší výnos. Je vždy s podivem, kolik zajímavých vozů stále ještě organizátoři takových dražeb dokážou zajistit a nabídnout, prodejní kolekce bývají vždy velmi zajímavé a vždy v nich naleznete něco, co vás uchvátí a možná i něco doposud neznámého. Je neuvěřitelné, že se celkově prodalo 95% nabízených položek (!) v hodnotě 14,6 milionů euro.

I když je návštěva této výstavy trochu „ z ruky“ a navíc konaná v době, kdy povětrnostní podmínky nebývají nejlepší, její zhlédnutí naplní diváky mnoha zážitky a obohatí je jistě o mnoho nových poznatků. Navíc její přátelská atmosféra (pravda o víkendu už trochu přeplněná) zachová jistě pěknou vzpomínku a možná bude i motivací k návštěvě dalšího ročníku, který se bude konat od 5. do 9. února 2014.

© ptc 2013, foto autor