Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Classic Expo na výstavišti v Salzburgu již po deváté

010 pred startem Rally Salz & Oel Mezinárodní veletrh klasických automobilů, motocyklů a příslušenství se na výstavišti v rakouském Salzburgu konal od 18. do 20. října 2013 již po deváté! Za tuto poměrně krátkou dobu si veletrh a setkání příznivců i majitelů historických motocyklů vydobylo své oprávněné místo v podzimních akcích tohoto zaměření.

Ostatně o tom svědčí i letošní účast: 250 vystavovatelů z jedenácti zemí na celkové ploše 34 tisíc čtverečních metrů. To je už základ, z něhož si skutečně každý návštěvník vybere. Letošní ročník organizátoři zasvětili třem obzvláštním výročím: slavilo se 50ti leté jubileum Porsche 911, rovněž 50 let typu Pagoda od Mercedesu a navíc stejné kulatiny oslavovala i organizace Schnitzer Motorsport, která je velkým pojem v závodním motoristickém sportu v Rakousku, kterému dala řadu skvělých jezdců a závodníků.

K prvnímu výročí se vztahovala expozice sportovního vozu Porsche, který si odbyl svou světovou premiéru v rámci Mezinárodní automobilní výstavy IAA v roce 1963 a za oněch pět desetiletí se stal ikonou a jedním z nejznámějších sportovních vozů světa vůbec. V rámci výstavy byl předveden jeden z prvních dvoulitrových vozů, dokonce údajně první vůz tohoto typu dodaný do Rakouska, který se nyní nachází v majetku rodiny Piech. Nechyběly ani závodní speciály dotvářející živé dějiny značky a jejích skutečně proslulých modelů.

Zájemci značky Mercedes-Benz rovněž zjistili, že oblíbený roadster řady SL s odnímatelnou střechou (modelová řada W 113), u nás například vystupující ve filmu Utopte doktora Mráčka, je rovněž už padesátiletý! Přesně tolik let totiž již uplynulo od jeho premiéry na autosalonu v Ženevě. Název pagoda získal podle typického tvaru odnímatelné střechy, upomínající na řečený typ staveb. Ostatně možná jste nevěděli, že tento typ automobilu byl prvním skutečně bezpečným vozidlem sestávajícím z bezpečné tvrdé buňky pro osoby a deformačními zónami vpředu i vzadu.

Zcela jiného druhu byla výstava Rakousko – země motocyklů, vložená do expa a obsahující mnoho známých, ale i ne tolik rozšířených značek. Ostatně nesmíme zapomenout, že při vzniku tohoto odvětví výroby a pozdějšího průmyslu jsme jako země Koruny české byli součástí nadřazeného celku – rakousko-uherského mocnářství (ve formě císařství), proto nepřekvapí, kolik značek z našich historických zemí se zde rovněž prezentovalo: Delta Gnom, LAG, MT, HMK, Bock & Hollender, Laurin & Klement anebo Titan jsou jenom některými příklady takové historie. Pořadatelé doplnili výstavu správně i poválečnými produkty značek Lohner, KTM a HMW, jež po světové válce roku 1945 povstaly znovu k novému životu.

EXPO se nevyčerpává jen uvedenými výstavami: značka Leica ukázala obrázky Steva McQueena v retrospektivní řadě, a to od jeho paní Barbary McQueen, která ho zachycovala na své obrázky řadu let. Ostatně ona jediná měla tuto výsadu a je jistě zajímavé, že dosud žije na ranchi v Ketchumu, stát Idaho.

Kromě toho – jako vždy – aukční dům Dorotheum nabídl několik desítek automobilů do dražby a rovněž nesmírně zajímavé doplňující předměty sekce automobilia, jako např. staré prospekty automobilek z dvacátých a třicátých let minulého století, návody, literaturu a plakáty. Zase velmi příjemným zjištěním bylo, kolik z těchto nabízených položek odkazuje na náš český a moravský průmysl, když mezi nimi objevujete prospekty a literaturu vztahující se ke značkám Praga, Tatra a dalším.

Zajímavou součástí, jako ostatně již na všech významných akcích tohoto druhu, je nabídka veteránů soukromých prodejců. Nejenže přijedou na výstavu, ale rovnou zde privátně nabízejí své automobily či motocykly k prodeji. Můžete zde proto nalézt celou řadu zajímavostí, i když nejsem schopen podat zprávu o tom, kolik obchodů se takto zde skutečně uzavře. Je to ale příjemná změna k nabídce profesionálních renovátorů veteránů a klasiků, které se lesknou a čekají na své nové majitele v perfektně připravených expozicích.

A nesmím opomenout již rovněž tradiční součást tohoto Classic Expa, kterou je automobilová rallye „Salz &  Öl“, kterou rovněž již tradičně pořádá Rallye Club ze Salzburgu (S.R.C.). Dvoudenní rallye, kde nejde o rychlost, ale o umění navigace a požitek z jízdy, vede malebným okolím Salzburgu a celého Solnohradska.

V pokračování této reportáže se zastavíme u nabídky aukčního domu Dorotheum a dalších zajímavostí.

© PTC 2013