Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Odltimer Festival na zámku ve Slavkově již po dvacáté!

Skoda 1100 GT UVMV 1969 Poslední víkend měsíce června, respektive pátek 28. a sobota 29. června 2013 patřily již dvacátému ročníku oblíbeného Oldtimer Festivalu konanému v zámeckých zahradách státního zámku Slavkov v jihomoravském kraji. Tato akce – jak se zdá – má velkou popularitu a sjíždí se na ní značné množství motocyklových i automobilových veteránů a jejich fanoušků.
Hezká kulisa zámku a jeho zahrad, velkorysé prostory pro výstavu motocyklů a automobilů účastníků, dobové kostýmy a příjemný hudební doprovod, mnoho stánků s motoristickým zbožím až po nabídku zbytečností a nevkusností, a zejména doposud vždy skvělé počasí začínajícího léta – ani letos nic z této směsice nechybělo. Účastnických čísel bylo vydáno přes jeden tisíc (!) a to znamená, že návštěvníci i účastníci sami mohou shlédnout mimořádně širokou přehlídku motocyklů a automobilů v časové řadě od počátku dvacátého století až po osmdesátá léta.

Takové srovnání značek, typů a stylů se na území naší země jen tak nenajde, proto je tato akce vždy velmi zajímavá. Navíc – dle mého názoru – na ní potkáváte mnoho účastníků, kteří nejsou na jiných, menších veteránských podnicích k vidění, s jejich stroji z běžného provozu, což nabídku doplňuje ve značném rozsahu. Jelikož drtivá většina účastníků přijíždí po vlastní ose, jsou k vidění především stroje souhrnně označované jako youngtimery, jejichž první uvedení do provozu zahrnuje etapu počínající zejména šedesátými a sedmdesátými léty minulého století.

Tato akce umožňuje vidět vedle sebe zaparkované vozy, které jsme kdysi sami mohli řídit anebo v nichž nás mohli vozit, stejně tak jako exoty z historie či vzdálených geografických oblastí. Na každém ročníku tak návštěvník může objevit něco velmi zajímavého, nevídaného. Letos jsme objevili v poli parkujících vozidel zajímavé vozidlo – červenou Škodu 1100 GT. Tato škodovka byla vyvíjena v zařízeních Ústavu pro výzkum motorových vozidel v letech 1966 až 1969, v roce 1971 byla představena na mezinárodním autosalónu v Ženevě, vyrábět se měla v Odrách u Nového Jičína, kde se také realizovala prvotní čtyřkusová série, komunistické vedení státu potom výrobu zastavilo. Dle informací majitele má dnes existovat celkem sedm individuálních prototypů tohoto jistě zajímavého a unikátního vozidla.

Sluší se v závěru poděkovat organizátorům – již tradičně vydavatelství AGM Press na špici s panem Grmolou a správě zámku Slavkov za možnost nadále pořádat tak příjemnou veteránskou akci uprostřed zeleně a v důstojném prostředí upomínajícím na doby, kdy slovo mělo svou váhu a morálka byla ctností jednou z nejvyšších.