Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Václav Zapadlík jubilantem!

001 bugatti vede Každý, kdo se aspoň trochu zajímá o klasické automobily, bude jistě znát malíře a kreslíře pana Václava Zapadlíka a je tvorbu: do detailů skvěle vypracované obrazy ze světa předválečného motosportu a klasických automobilů. Byť je nutné hned na úvod říci, že mistrova tvorba je daleko více známa a oceňována v zahraničí než v domovině.
Při příležitosti blížících se sedmdesátých narozenin mistrových uspořádala Galerie Portheimka v Praze 5 za součinnosti s Úřadem Městské části Praha 5 výstavu a přehled jeho celoživotní tvorby. Jak se při zahájení této výstavy, dne 2. září 2013, sám Mistr vyjádřil, jednalo se zde o jeho vůbec první výstavu v umělecké galerii, když předcházející tuzemské výstavy byly vždy součástí nějakého motoristického či technicky zaměřeného podniku.
Kdo měl tu výbornou příležitost a mohl se při slavnostním zahájení výstavy obrazů k jeho životnímu jubileu osobně setkat s Mistrem Zapadlíkem a zejména s jeho tvorbou, musel ocenit jeho aktivní přístup k životu a jeho osobitý humor.

Výstava, která bude v této galerii trvat až do 27. září tohoto roku, nabízí zejména „klasické“ velké obrazy mistrovy lákající nás diváky do světa ostrého závodního motorismu i klidné a noblesní atmosféry elegance nejslavnějších automobilových tvůrců a designerů. Nechybí zde – což je jistě velmi dobře s ohledem na rozsah autorovy tvorby – i návrhy užitkových předmětů a tvorba známková, o níž se Mistr s uspokojením vyjádřil tak, že si vždy přál, aby byl rovněž autorem poštovní známky, což se mu ještě za života splnilo.

Jak se kromě jiného uvádí v tiskové zprávě k této výstavě, málokterý výtvarník dokáže zachytit ve svém díle tvář tohoto světa tak věrohodně, a přitom tak svébytně s elegancí a šarmem, jak by nedokázal zachytit žádný fotoaparát. Na výstavě byla prezentována rovněž zcela mimořádná publikace (k níž, jak se uvádí, dal popud právě Mistr Zapadlík) nesoucí skromný název Letem motoristickým světem 1928 -1939 autorů pana Karla Mráze a pana Petra Skuhravého vydaná péčí nakladatelství Reprom právě v těchto dnech. Obsahuje více jak 1400 (!) dobových fotografií, popisků a souvisejících komentářů a článků a poskytuje milovníkům zejména prvorepublikového motorismu dosud nepoznaný náhled do dění oněch dnů a časů.

Pokud budete moci, nevynechejte návštěvu této unikátní výstavy, všechno stojí za zhlédnutí. A kdyby to přeci jen nevyšlo, mistrovu tvorbu můžete vidět alespoň na známkách České pošty. A rozloučit se necháme samotného autora: Závěrem musím dodat, že jsem se mezi umělce nikdy nehrnul a za umělce nikdy nepovažoval, ale faktem zůstává, že člověk může dělat cokoliv a to já nechtěl, chtěl jsem tvořit, nikoliv dělat a ten, kdo tvoří, je zpravidla umělec.

© text a foto PTC 2013