Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Tradiční závod Zbraslav – Jíloviště

007 Tatra 2-603 1967 První sobota v září je v kalendáři příznivců historického motosportu vyhrazena tradičně již závodu do vrchu na trati Zbraslav – Jíloviště na jihozápadním okraji Prahy. Letos se jel již 46. ročník tohoto závodu, ovšem je dobré vzpomenout, že první ročník tohoto motoristického podniku byl realizován již v roce 1908 (25. března za osobní účasti arcivévody Karla Františka Josefa z domu habsburského) jako mezinárodní automobilové závody a tak oslavil více jak stovku let svého trvání! Tím se jednoznačně řadí mezi nejvíce tradiční podniky svého druhu, byť dnes se jede již „jen“ jako závod pravidelnosti na dvě kola, jejichž časový průjezd má být co nejvíce identický.

Na startovní listině tohoto závodu pořádaného Veteran Car Clubem Praha dne 7. září 2013 je v kategoriích auto a moto zapsáno téměř dvě stě účastníků a strojů! Navíc již třetím ročníkem je otevřena kategorie Závodní a formulové vozy a rovněž další kategorie – vozy Bugatti. Tato posledně zmíněná kategorie uváděla celkem tři stroje Bugatti, a sice typ 43 z roku 1928, typ 44 z roku 1929 a konečně závodní typ 35 z roku 1928 řady Nostalgic Edition pana L. Samohýla. Zejména kategorie závodních a formulových strojů, o jejíž zařazení do pořadu tohoto závodu pečuje paní M.Profeldová, však poskytla přihlížejícím divákům skutečnou atmosféru rallye a závodění, což na místě startu ze Zbraslavského náměstí do ulice Elišky Přemyslovny vyvolávalo skutečné nadšení. Řev startujících motorů, hvizd pneumatik a benzínové výpary daly na chvíli zapomenout na to, že jste v pražské městské části.

Trasa závodu je rovněž tradiční, vede po silnici 2. třídy na Baně, měří cca 4000 metrů s převýšením 163 metrů a maximálním stoupáním 9%. Jezdci absolvují dvě jízdy. Hodnotí se nejmenší rozdíl dvou dosažených časů, ze dvou absolvovaných samostatných měřených jízd do vrchu. Měření se provádí fotobuňkou v místě startu a cíle, dokonce s přesností 0,1s. Motocykly se závodu účastní ve třech kategoriích podle roku výrobu (do roku 1937, do roku 1952 a do roku 1980). Automobily jsou rozděleny celkem do pěti kategorií, poznovu podle roku výroby, když nejstarším zaregistrovaným účastníkem byl Ford T z roku 1915 a nejmladším vozidla z roku 1981. Diváci tedy mohou obdivovat skutečně širokou paletu všech možných strojů od klasiků z doby počátku první světové války, jako byl například krásný Cadillac 55 z roku 1917, meziválečnou produkci tuzemských, evropských i zámořských strojů, pak stroje poválečného období až po youngtimery sedmdesátých a osmdesátých let.

Je neuvěřitelné, jak počasí na tomto závodě vždy připravuje dokonalou, ještě skutečně letní atmosféru s teplotami kolem 28 až 30 stupňů, a to pamětníci uvádějí, že takto tomu je již posledních třináct ročníků! Ovšem pro starší stroje s nedostatečně chlazenými motory je to další výzva, když jejich posádky musí překonat případné technické problémy a ještě dbát na pravidelný průjezd celou tratí, aby mohly útočit na vítězná místa.
Na stupních vítězů (pro omezený prostor prosím v případě zájmu konzultuje celou výsledkovou listinu na www.vccpraha.cz) nakonec stála řada rovněž tradičních vítězů, kteří znají chuť vítězství již z předcházejících let. Tak kupříkladu první automobilovou kategorii vozů do roku 1930 vyhrál pan ing. Václav Matoušek se strojem Ford A z roku 1930, když loni byl druhý. A pátou kategorii automobilů do roku 1981 přesvědčivě vyhrála paní Alena Říhová na voze Ford Capri z roku 1981, když i ona byla loni v uvedené kategorii druhá a předloni první. Tato účastnice či lépe řečeno závodnice tohoto podniku vyhrála ještě první místo v absolutním pořadí a již napodruhé tak bude uvedena na putovním poháru VCC Praha, když stejně dokonalého výsledku docílila již v roce 2011. Nezbývá k takové bravuře jen blahopřát, což rád činím.

Pořadatelé poděkovali všem účastníkům tohoto 46. ročníku, kde byl k vidění třeba i závodní stroj Tatra 2-603 B6 paní Ing. Evy Hajduškové známý z mnoha sportovních podniků a jistě vzbuzující úctu i nadšení fandů anebo řada unikátních motocyklů, abychom nezapomněli zmínit i jejich hojnou účast a zastoupení, poděkování patřilo i vedení Městské části Praha Zbraslav. My zase děkujeme činovníkům i členům VCC Praha za přípravu a organizaci tak hezkého motoristického dne a věříme, že můžeme se stejným nadšením očekávat i ročníky další.

© PTC Praha 2013, text i foto