Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Velká výstava veteránů na výstavišti ve Stuttgartu – 1. část

003 francouzske vozy v atriu Již po čtrnácté se v polovině března otevřely prostory výstaviště v hlavním městě Bádenska Wurttemberska Stuttgartu a zvaly četné návštěvníky na výstavu RETRO Classics 2014. Všechna výstavní plocha výstaviště byla pronajata a výstavy se letos účastní více jak 1400 vystavovatelů a na místě lze vidět více jak 3000 vozidel. To je už důvod pro to, abychom se s vámi o naše dojmy podělili a nabídli vám alespoň stručný pohled do dění na této výstavě a na její exponáty.

Řídící jednatel společnosti RETRO Messen pan Karl Ulrich Herrmann při otevření výstavy uvedl, že letošní ročník se vyznačuje mimořádně širokým záběrem: od předválečných modelů a klasických oldtimerů přes legendární závodní vozy a americké křižníky až k neo klasikům, což je označení pro klasické automobily budoucnosti. Lze uvést alespoň prezentaci firmy Mercedes Benz „120 let motoristického sportu značky“ velkoryse pojaté v hale 7 anebo mýtus závodů v Le Mans v expozici firmy Porsche v hale 4, ale tím výčet zdaleka nekončí, návštěvník skutečně v kterékoli části výstavy objevuje zajímavé a další zajímavé automobily, ale i všechny další s veteránismem související předměty, doplňky, vybavení, ale třeba i módu a hudbu. 

Oblíbenými součástmi výstavy jsou zvláštní výstavy, jakoby další menší vložené výstavy vytvářející celkový dojem rozmanitosti. Hned v atriu výstaviště narazil návštěvník na zvláštní výstavu pod názvem „11 francouzských historických automobilových značek“. V jejím rámci jsme mohli obdivovat (a nelze užít jiného výrazu) dvacítku mimořádných automobilů značek, které dnes znamenají historii a které již jen tak nevidíme. Je nesmírně důležité, že se tito dnes již neexistující výrobci připomínají, neboť bez nich by obraz automobilové historie nebyl úplný. V kruhu tak vedle sebe pokojně stály automobily Lorraine-Ditrich, Talbot, Voisin, Panhard & Levassor, ale i Delage a Bugatti.   A ještě kousek nad nimi se na zvláštní plošině otáčel Delahaye ve dvoubarevné modré kombinaci, zapůjčený ze sbírek Mullin Automotive Museum v Oxnardu ve Spojených státech. Ovšem nelze zrakem nespočinout na klenotu stojícím uprostřed kruhu mimořádných, a sice na skutečném Bugatti Royale, které vidět je doslova náhodou. Majestátní karoserie upoutá na první pohled a podtrhuje naprostou výjimečnost a mimořádnost tohoto vozu. V této první části reportáže vám nabízíme pohled na celkovou expozici (vyobrazení 003), v pokračování se k tomuto tématu ještě vrátíme.

Další rovněž zcela mimořádnou výstavu prezentoval pan Saulius Karosas, a sice vozidla různých značek spojených karoseriemi berlínského závodu Erdmann & Rossi. Vedle majestátního Horchu zde stály značky Bentley, Mercedes-Benz, Audi a samozřejmě i Rolls-Royce.

Je sympatické, že výstava dává prostor i místním, tedy švábským výrobcům. Letos jsme zde viděli prezentaci již zaniklých výrobců motocyklů Standard a UT, která připomněla historii lokality a znovu nás překvapila tím, kolik výrobců (a tím pádem i značek) zde v tomto kraji vznikalo, ale i vydrželo a stalo se světovými lídry v automotivním průmyslu.

Pořadatelé připomněli, že svou výstavu nepokládají za muzeální expozici, ale snaží se o veletrh zaměřený na kulturu používání vozidel a všech dalších motorových vynálezů. Proto zavádí pojem neo klasiků, jimiž rozumí dnešní soudobé výtvory s velkým potenciálem stát se později historickými, legendárními vozidly. Prezentuje se zde celá řada skutečně nadčasových modelů, počínaje novým Spyderem 918 od Porsche, anebo dokonce celá přehlídka supersportů vystavovatele Vision of Speed.

© ptc march 2013 + foto