Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Velká výstava veteránů na výstavišti ve Stuttgartu – 2. část

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJeště ke skončené výstavě RETRO Classic ve Stuttgartu

V první části naší reportáže jsme se zastavili u klenotů a zcela mimořádných vozidel, jakými byla kupříkladu sbírka SL Collection, jejímž jednotícím prvkem byly karoserie berlínské karosárny Erdmann & Rossi. V této části ještě připomene moc hezkou prezentaci firmy Mercedes-Benz věnovanou 120 letům motoristického sportu, v jejímž rámci se představili někdejší i současní závodníci na strojích uvedeného výrobce a poutavě vzpomínali na své zkušenosti ze závodní dráhy. Součástí výstavy RETRO jsou i soukromníci, kteří zde nabízejí jedno, ale i více vozidel v širokém oblouku od třicátých až po devadesátá léta minulého století. To činí z této výstavy unikátní příležitost nahlédnout do konkrétních sběratelských preferencí, skladby nabízených vozidel a jistě i možnost porovnání cenových hladin.

Rok od roku se rozšiřuje nabídka, ale i zaměření na jednotlivé značky. Jistě nepřekvapí, že nejvíce jsou v nabídce vozy německé, z nich zejména Mercedes vede, ale najdete i zajímavé BMW a nově i VW a Audi. Rovněž zjistíte, že se nově objevují celé velké kolekce italských vozů, zejména Alfa Romeo, které před několika lety byly specialitkou velmi úzkého kruhu zájemců. Rovněž dle našeho názoru vzrůstá zájem o americké vozy, a to od třicátých let (i zde jako na pařížském Retromobile nacházíme krásné osmiválcové Packardy) až po osmdesátá léta, přičemž asi padesátá léta a polovina šedesátých let jsou z hlediska designu nejzajímavější. Rovněž trvale vzrůstá zájem o vozy francouzské, což dosvědčuje i nabídka soukromých sběratelů. Ale i toto je jen pohled „letem světem“, když nelze vypočítat všechno, co je zde k vidění a někdy i ke slyšení.

Jak je možno uvedené čtyři výstavní dny celkově shrnout a vyhodnotit? Padl další návštěvnický rekord – výstavu navštívilo více jak 80 tisíc návštěvníků! Je to nejen další meziroční nárůst a i absolutní rekord od roku 2001, kdy se uskutečnil první ročník této výstavy. Vystavovatelů byl rovněž rekordní počet – 1428. Vlastně letos byl svým způsobem rovněž konán první ročník – jde o nové pojetí výstavy, kdy byla založena zcela nová organizace RETRO Messen, jíž se účastní společnosti Veletrhy Stuttgart a RETRO promotion, jejímž výkonným jednatelem je pan Karl Ulrich Herrmann, iniciátor Retro Classic, jenž uvedl, že výstava nově vykročila správným směrem. Z dotazníkové akce dále vyplynulo, že více jak 11% návštěvníků přicestovalo ze zahraničí, nejvíce ze sousedního Švýcarska, Francie a Rakouska, ale mnoho návštěvníků přijelo také z Itálie, České republiky anebo dokonce z USA.

Druhý den výstavy, přesně v pátek večer, byly předány ceny a poháry. Pětičlenná porota expertů rozhodla celkem o 25 vozidlech. Titul „Best of Show“ byl rozdělen v pěti rovnocenných kategoriích oceňujících mimořádné automobily a sbírky. Titul za vynikající inženýrské mistrovství byl udělen za renovaci vozu Bugatti Royale, titul za eleganci si odvezl Delahaye 135 M, za nejhezčí závodní vůz byl označen Maserati 300S, v daném provedení jediný certifikovaný vůz svého typu.  V kategorii kolekce si vítězství odnesla po právu sbírka pana Karosase SL Collection a zvláštní cenu rovněž zaslouženě získala zvláštní výstava 11 historických francouzských automobilových značek.

Tak alespoň v tomto rozsahu jsme vás výstavou provedli, rádi se ještě vrátíme k dalším impulzům, které jsme si odnesli. A ostatně, pokud chcete plánovat svou vlastní účast, tak si můžete poznamenat: další ročník výstavy se bude konat od 26. do  29. března 2015.

© ptc + foto (2014)