Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Veteráni v Bavorsku

007 MB 450 SLC 1979  Nedaleko od Mnichova, kam dojedete pohodlně příměstským vlakem, se nachází okresní město Fürstenfeldbruck, jemuž dominuje klášter s rozlehlými prostory. A právě zde se každoročně s nástupem podzimu konají veteránské dny „Oldtimertage“. Jsou zpravidla přehlídkou bavorské veteránské scény, nejvíce asi zastoupené vystavujícími z Mnichova, ale na parkovišti lze vidět i automobily z větší vzdálenosti. Tato velmi sympatická, protože nikoli masová, akce má několik částí.

V halách vystavují prodejci veteránů, odborné literatury i renovačních dílen, venkovní prostory nádvoří pak patří prodejcům jednotlivých dílů, doplňků a vybavení, včetně veteránské módy či sběratelům, na louce před klášterem se pak koná Přehlídka elegance, tak řečená Ovocná louka je vyhrazena klubů prezentujícím několik značek, kupodivu nikoli německých, ale zejména francouzských a anglických. V dalším objektu byla uspořádána výstava předválečných motocyklů a doprovodnou videoprojekcí o historických vozidlech a motocyklech. A stejně zajímavým je velké parkoviště pod širým nebem na dalších pozemcích kláštera, kde stojí v několika řadách automobily, ale i motocykly, samotných návštěvníků.

Toto parkoviště pokládám za nejzajímavější část tohoto veteránského podniku, neboť dokumentuje skutečné preference veteránského trhu na tom, s jakými vozidly a v jakých úpravách se návštěvníci dostavují. Spekuluji s nápadem, že hojná účast soukromých sběratelů navštěvuje tuto akci z důvodu bezúplatného vjezdu posádky historického vozidla, ale jen tím to jistě nebude. Fürstenfeldbruck není vzdálen ani 30 km z Mnichova a poskytuje přitom velmi dobré zázemí a kulturně i společensky velmi zajímavou kulisu pro takovou akci, proto je tak divácky oblíben a navštěvován, což mohu posoudit nejméně z pěti předcházejících ročníků, jichž se nyní již pravidelně účastníme. Letos byla výstava konaná třetí zářijový víkend v termínové souhře nejen se zahájením známého pivního festivalu Oktoberfest, ale v neděli 22. září se konaly v celém Německu i volby do Spolkového sněmu.

Nicméně veteránské hnutí ukázalo plody svého snažení i v takovém období a výstava se věnovala – jak jinak – své náplni. Ještě je vhodné zmínit, že součástí podniku je i aukce několika historických automobilů, letos to bylo zejména několik mercedesů různých typů ze šedesátých a sedmdesátých let, která si získává zvolna popularitu. I přesto, že individuální návštěvníci vystavující své plechové motorové poklady nesmějí nabízet své stroje k prodeji, diskutuje se u mnoha automobilů v hloučcích velmi náruživě. Majitelé stejných značek nebo typů si vyměňují zkušenosti, poznatky o renovacích či tipy na další náhradní díly.

Stejně jako individuální návštěvníci nabízejí velmi pestrou paletu vozů, tak i obsazení účastníků na Concours de Elegance je až kuriózní, když vedle sebe nalézáte tak odlišné konkurenty na vítězství jako Ford A Speedster s celohliníkovou karosérií z roku 1929, Alfu Romeo 2600 Sprint z roku 1967, Buick Roadmaster z roku 1941, naše Aero 30 z roku 1934 či De Lorean DMC z roku 1981. Dále nechybí mezi zájemci o zisk trofeje ani DKW z roku 1959 anebo Mercedes Benz 450 SLC americká verze z roku 1979 či neobvyklý a nevídaný Nissan Figaro z roku 1991.

Počasí se naštěstí tentokráte včas umoudřilo a návštěvníky či vystavovatele zejména pod širým nebem neskrápělo proudy deště. Navíc – zřejmě poučeni zejména z minulého ročníku – pořadatelé poskytli krycí materiály na kritická místa, jež tak zpevnili a zamezili vzniku blátivých ostrůvků. Oproti minulému ročníku jsme zaznamenali pokles odborných vystavovatelů, jako prodejců veteránů, renovačních dílen a podobně, zato účast a zájem individuálních návštěvníků nepolevuje. To pokládáme za nejlepší vizitku organizátorům a ostatně jsme toho mínění, že scéna veteránistů a nadšenců tohoto druhu se sama dokáže organizovat a prezentovat výsledky své práce a úsilí. Dny veteránů ve Fürstenfeldbrucku tak znovu potvrdily, že jsou byť regionálně zaměřeným, nicméně velmi zajímavým podnikem, nabízejícím v poklidné atmosféře velký zážitek.

© PTC 2013 (text i foto)