Retro Classic Cars
Správná cesta pro Vaše auto

Soutěž elegance na zámku Loučeň – 2013

Alfa Romeo 6C 2500 (1946) kar Castagna Poslední květnový víkend, přesně ve dnech 25. a 26. května 2013, se konala soutěž elegance – Concours de Elegance Chateau Loučeň – na zámku Loučeň blíže Nymburka ve středních Čechách. Jednalo se teprve o druhý ročník této přehlídky, ale akce si již našla své stálé místo v kalendáři vysoce oceňovaných veteránských přehlídek.

Pořadatelé prezentovali na tomto ročníku více jak sedmdesát automobilových veteránů, mezi nimiž byly k vidění stroje úctyhodných značek jako Bugatti, Hispano-Suiza, Minerva, Cadillac, Tatra, Wikov, Mercedes-Benz a další. Okouzlující prostředí zámku a jeho zahrad poskytlo důstojný rámec pro výstavu takových ušlechtilých strojů i jejich posádek často ve skvělých dobových oblecích korespondujících s vystavovanými unikáty.

Významným doplňkem tohoto podniku jsou workshopy probíhající v zámecké Oranžérii. Návštěvníci tak vyslechli zajímavé příspěvky a diskuze z oboru veteránského hnutí. Ladislav Samohýl představil projekt „Nostalgic Edition – inspirace Bugatti 35B“, ředitel muzea Tatra v Kopřivnici Lumír Kaválek provedl historií automobilky, Václav Zapadlík hovořil (s kolegy) o tématech svých uznávaných obrazů z motoristického světa a ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek informoval o Automobilech NW a Tatra na šlechtických sídlech. Všechny přednášky byly bohatě doprovázeny obrazovým a dokumentačním materiálem a poskytly tak neobvyklý vhled to problematiky veteránské činnosti. Součástí akce byla i prodejní výstava děl známých malířů (Kreibich, Lhoták, Zapadlík, Pištěk) a plakátů s motoristickou tematikou.

Ferrari Classiche nabídlo výstavu vozů této značky ve spolupráci s Museo Ferrari, která se stala dalším významným lákadlem pro všechny, účastníky i návštěvníky. Národní technické muzeum nabídlo automobil Tatra 80 se značkou P-1, který vozil prezidenta Tomáše G. Masaryka, a muzeum Tatry přivezlo na ukázku pět dalších i méně známých vozů této značky.

Lákadlem pro návštěvníky byla jistě i kulinářská show Filipa Sajlera a nabídka ochutnávky piva Pilsner Urquell uvařeného pod vedením vrchního sládka Václava Berky pod značkou „Concours de Elegance 2013“.

V sobotu byla soutěž elegance doplněna další akcí – do zámeckého parku dojížděli účastníci Oldtimer Bohemia Rallye, vystavili zde své stroje a probíhal zde i měřený úsek jedné z etap této veteránské rallye.

Tato událost veteránského světa a motorismu vůbec si již našla své pevné místo mezi mnoha dalšími akcemi, nad něž jistě vyniká exkluzivitou svých exponátů i výlučností prostředí.

© ptc 2013, foto autor